اخبار و رویدادها
تغییر زبان

شرکت فرآورده های گوشتی دمس

فواید سوسیس وکالباس

مهندس میلانی

برای مشاهده متن کامل لطفاً به ادامه مطلب مراجعه نمایید

فواید سوسیس وکالباس

تاریخچه مختصر:
در ابتدا لازم است نگاهی کوتاه به تاریخچه فرآورده های گوشتی (سوسیس وکالباس) داشته باشیم.
کالباس وسوسیس را می توان از قدیمی ترین فرآورده های گوشتی برشمردکه مدت ها قبل مورد توجه مردم بوده. حدود پانصد سال قبلاز میلاد در کتب یونانی راجع به این محصول قدیمی مواردی نوشته شده است. هومر نیز در کتب خود اشاراتی به سوسیس داشته است. زمانی بود که مردم جهت نگهداری گوشت وانواع آن ،آن ها را نمک سود کرده وسپس در زمانهای بعد به مصرف می رساندند، که نامش در آن زمان ،مذبور (salsus) بوده است. به نظر می رسد که کلمه (sausage)از این کلمه گرفته شده است. حتی کلمه سالامی را که امروزه به عنوان نوعی کالباس شناخته شده ، می توان به شهر سالامی که در ساحل شهر یونان قرار دارد منسوب داشت. ضمنا در تاریخ آمده که رومیان ویونانیان ، گوشت نمک سود شده و قورمه ای شکل را با نان ، بسیار شبیه به ساندویچ های امروزی تهیه ومصرف می نموده اند.ونکته جالب اینکه این غذا اغلب در جشن ها واعیاد وبطور کلی مراسم مذهبی مورد مصرف قرار می گرفته اند.
در اینجا تلاش می کنیم به نکاتی کوتاه در رابطه با فواید سوسیس وکالباس که امروزه در دسترس عموم قراردارند، بپردازیم. سوسیس وکالباس را می توان به عنوان منابعی غنی از پروتئین ومواد معدنی برشمرد . چرا که گوشت قرمز وسفید به عنوان ماده اصلی تشکیل دهنده در این محصولات میباشدکه سرشار از انواع آمینواسیدهای ضروری برای بدن است. همانطور که می دانیم آن دسته ازآمینو اسیدهای ضروری برای بدن باید از طریق این مواد به انسان برسند. چرا که بدن انسان به خودی خودقادر به سنتز آنها نمی باشد.
کربو هیدراتهای مختلف نیز در انواع آنها یافت می شوند مانند نشاسته ،آرد وهمچنین شیر خشک . همین طور انواع پروتئین های استخراج شده از شیر وآب پنیر مانند کازئین .پروتئین های گیاهی همچون گلوتن که پروتئین حاصل از گندم بوده وپروتئین استخراج شده از دانه های سویا.
در مورد ادویه جات نیز که با تنوع کامل در این محصولات مصرف می گردند هم همگی می دانیم که بسیاری از آنها دارای خواص دارویی بوده که این امر بارها توسط دانشمندان علوم تغذیه به اثبات رسیده است با مصرف این محصولات انواع ادویه جات نیز به میزان مناسبی به مصرف می رسند.
در نهایت نوع پخت این محصولات می باشد که سالم ترین وبهداشتی ترین نوع پخت می باشد، یعنی بخارپز ورعایت کامل شرایط پاستوریزاسیون که محصول را عاری از انواع پاتوژن ها یا باکتری های بیماری زا می کند وپس از آن با بسته بندی های کاملا بهداشتی ، مورد مصرف قرار می گیرند.
در پایان ذکر این نکته ضروری است که مصرف سرانه این محصولات در کشورهای اروپایی بین 10 تا 20 برابر مصرف آنها در ایران می باشد. پس با خاطری آسوده وخرید از برند های طراز اول کشور ،از اینگونه محصولات لذت ببریم.
مهندس محسن میلانی

تماس با ما

دفتر مرکزی: شیراز، خیابان فلسطین، ساختمان دلتا، طبقه پنجم

تلفن: 07132300959 - 07132303225

فکس: 07132334871

کد پستی: 7134696417

کارخانه: شیراز، کیلومتر 18 جاده بوشهر، فرعی کوهمره سرخی (خان خمیس)

تلفن: 07158066623 - 07158066625

کانال تلگرام: demes@

صفحه اینستاگرام: demes.ir

تاریخچه دمس

شرکت فرآورده های گوشتی دمس در سال 1359 در شهر شیراز فعالیت خود را به عنوان اولین واحد تولید کننده سوسیس و کالباس خارج از تهران در جنوب کشور و با استفاده از مدرن ترین ماشین آلات روز دنیا با همکاری متخصصین مجرب صنایع غذایی به نام تجاری دمس (کلمه مازنی به معنای گوساله از شیر گرفته شده) و شعار معرف کیفیت برتر آغاز به کار نمود. از سال 1375 بهره برداری از کارخانه فعلی با سالنهای متعدد تولیدی در کیلومتر 18 جاده شیراز-بوشهر در منطقه خان خمیس آغاز شد و دامنه فعالیت شرکت از تولید سوسیس و کالباس در سالهای اول تولید به انواع بسته بندی گوشت قرمز (گوساله و گوسفند)، گوشت سفید (مرغ و بوقلمون)، انواع کباب لقمه و برگر، محصولات فرآوری شده مرغ و گوشت های سفید عمل آوری شده توسعه یافت و در حال حاضر بیش از یکصد نوع فرآورده مختلف در کارخانه تولید می شود.